Зателефонуйте нам

+38 (032) 295-36-36+38 (096) 532-10-78
Замовити

Ваша заявка успішно прийнята!

Очікуйте дзвінок оператора.

Навіщо зросли ціни на яблука в Україні?

Новини галузі

     Яблучний сезон 2019/2020 років завершується рекордно високими цінами. Тренд до зростання розпочався ще у середині березня і майже дублював ситуацію у сезоні 2017/2018 року — тоді Україна теж зібрала не найкращий врожай яблука. Але у травні 2020 року ціни швидко подолали межі найбільш оптимістичних прогнозів: в кінці весни на гуртових майданчиках країни яблука коштують 27-35 грн/кг, а мінімальні роздрібні ціни подолали позначку 40 грн/кг.

  «У 2019 році Україна зібрала яблука менше, ніж у 2018 році, тому вищій від попереднього року рівень цін та їх зростання у березні нікого особливо не дивували. Але ніхто не очікував, що у травні український фермер зможе продавати яблуко дорожче $1/кг»,розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар», найбільшого у західному регіоні гуртового ринку сільгосппродукції.

На думку пані Гетьман, рекордно високі ціни на яблука в кінці поточного сезону пов’язані із кількома факторами:

    1. Менший врожай і, відповідно, менша пропозиція. У 2019 році, за оцінками різних експертів, Україна зібрала на 10% менше яблук ніж у 2018 році, коли врожай був рекордним. Падіння валового збору не вдалось нівелювати навіть інтенсифікацією молодих насаджень. Слід додати, що у сусідній Польщі, яка нам завжди допомагає компенсувати дефіцит власного яблука, врожай також знизився.

2. Обмежений імпорт. З жовтня по грудень включно Україна постійно нарощувала обсяги імпорту і зменшувала експорт, що теж не було несподіванкою для сезону з невеликим врожаєм. У січні після новорічного ажіотажу імпорт просів, але потреба в ньому знов почала зростати у лютому. У другій половині зими більшість українських мереж активно працювали із польським яблуком і робили б це надалі, якби не оголосили карантин в країнах ЄС. Через припинення постачання із Польщі, українські мережі почали активно спустошувати українські сховища. До речі, у березні, на фоні падіння імпорту, ми ще й збільшили експорт яблука! Річ у тому, що білоруські трейдери теж залишились без польського яблука і вимушені були активніше працювати з українськими виробниками. Це не могло не вплинути на вартість — перший стрибок ціни на українське яблуко відбувся саме у 20-х числах березня.

_viber_2020-05-27_17-16-12

3. Запізнення старту ягідного сезону. У травні на ринок не вийшов головний конкурент яблука — українська суниця садова (полуниця). Через холодну весну у господарствах Півдня та Закарпаття ягода дуже повільно визрівала. А дехто взагалі втратив значну частину врожаю через приморозки. Саме в середині травня ціни на яблука піднялись до небачених до цього показників.

    Навіщо ціни на українські яблука зросли до рекордних показників в кінці цього сезону? Для того, щоб підтвердити той факт, що кожен сезон має свої особливості. Нагадати про те, що завжди може з’явитись сукупність непередбачуваних факторів, які матимуть драматичний вплив на ціни. Вести бізнес в таких умовах — це справжнє мистецтво, тому майбутнє завжди за професіоналами, які роблять правильні висновки.

1

«Ціни на яблука зростають навесні вже два сезони поспіль. Дехто побачив в цьому закономірність і, виходячи з цього, панує продажі в наступному сезоні. Але ті фермери та трейдери, які у цьому бізнесі більше 5-ти років, чудово пам'ятаю сезони, коли ціни на яблуко не зростали взагалі або навпаки обвалювались в кінці сезону через надлишок пропозиції. Тобто фермери чи трейдери не впливають на ринкову ціну, а можуть лише впливати на власні витрати шляхом збільшення продуктивності, оптимізації логістики, диверсифікації каналів збуту та напрацювання міцних прозорих стосунків із бізнес- партнерами», - підсумовує Тетяна Гетьман.

    За даними департаменту «Аналітика» в сезоні 2019/2020 років на майданчику для торгівлі з автомобілів гуртового ринку «Шувар» було продано понад 18 тис. тонн яблука. Майже половину з цього обсягу було продано за 3 місяці сезону — в період з лютого по квітень. У порівнянні із попереднім сезоном (18/19) обсяг продажу українських яблук на «Шуварі» збільшився на 9%.

Огляд цін на яблука різник сортів на ринку "Шувар" станом на 27 травня 2020 року  можна знайти тут 


інші новини розділу

вхід у кабінет

Забули пароль?

Немає акаунту?

зареєструватись

РЕЄСТРАЦІЯ